Овочевий сівозміну на присадибній ділянці плануємо заздалегідь
До нас часто звертаються городники з одним і тим же питанням:
«Вирощували на грядці огірки (томати, перець, коренеплоди або інші культури). Доглядали, удобрювали, поливали - все за правилами. А через 5 - 6 років врожаї почали різко падати. З'явилися різні хвороби. В чому справа?"
А справа в тому, що ви одну і ту ж культуру вирощували на одній грядці багато років поспіль. І щороку ваші рослини виснажували грунт, споживаючи з неї одні й ті ж елементи живлення. Наприклад, всім коренеплодів і томатів для нормального росту і розвитку, в першу чергу потрібен фосфор; капусті, огірках, кабачків, зеленим і іншим культурам необхідний азот, причому в досить великій кількості. Плодові культури, гарбуза, баклажани, кавуни потребують калії. Посадка на одній грядці монокультури призводить до дефіциту певних макро- і мікроелементів. Природно це значно знижує врожайність. Розглянути великий асортимент насіння для високого врожаю ви можете через садовий центр Harvest.
Крім того, кожну овочеву культуру вражають одні і ті ж шкідники і хвороби. У грунті накопичуються хвороботворні мікроби певної групи, а грядку «атакують» шкідники даного овоча, або інших культур цього ж сімейства. Щоб уникнути всіх цих неприємностей, на городніх грядках потрібно організувати - чергування різних культур, які раз у 1 - 2 роки пересаджують з одного грядки на іншу. І - о диво! Врожаї починають рости, хвороби закінчуються, а шкідники зникають або гинуть, не знайшовши потрібних їм середовища і харчування.
При пересадці овочів в рамках вашого сівозміни, дуже важливо враховувати сумісність попередника з пересаджувати культурою. Деякі рослини несумісні один з одним, і можуть залишити в грунті речовини, які будуть не допомагати, а, навпаки, пригнічувати своїх послідовників! Адже коренева система кожного овоча виробляє певні токсини, властиві тільки цим рослинам. Саме вони можуть погано впливати на наступні культури. А можуть і навпаки - підтримувати і допомагати іншим овочам швидше розвиватися і приносити колосальні врожаї! У цій статті ми розповімо, як правильно скласти овочевий сівозміну на невеликому присадибній ділянці, підкажемо які культури «дружать» між собою, а які погано впливають один на одного. Порадимо, які овочі посадити на своєму городі в першу чергу. Зараз саме час подумати про наступне дачному сезоні і про культурах, насіння яких ви будете купувати найближчим часом.
ЯК ОРГАНІЗУВАТИ овочевої сівозміни НА ПРИСАДИБНІЙ ДІЛЯНЦІ
Чим частіше ви будете міняти рослини на грядках (за умови гарної сумісності з попередньою культурою) - тим більше буде урожай. До того ж і хворіти рослини будуть значно рідше. Обмежені площі городу (включаючи парники і теплиці) не дозволяє організувати великий сівозміну (змінюваність через 6 - 8 років), тому на садових і дачних ділянках зазвичай застосовують чотирирічну схему, коли кожну культуру повертають на колишнє місце через 4 роки. Одну культуру на грядці рекомендуємо вирощувати не більше двох років поспіль. А краще проводити зміну культур щорічно. Щоб не переплутати посадки і посіви - заведіть зошит зі схемою вашого городу, і кожен рік відзначайте собі, де і що ви посіяли або посадили. Тоді вам дуже легко буде орієнтуватися в розташуванні своїх овочів по роках. Садівники-аматори в основному вирощують на своєму городі овочі всього декількох сімейств: хрестоцвіті (різні капусти, редис, редька, дайкон гірчиця та інші), пасльонові (томати, баклажани, перець, фізаліс, картопля), дводольних рослин з суцвіттями, що нагадують парасольку ( морква, петрушка, кріп, селера та інші).
У кожної родини - загальні хвороби і загальні шкідники, тому не рекомендується чергувати культури з однієї групи (сімейства). Пам'ятайте про це, і вам буде дуже легко орієнтуватися на своєму городі при ротації культур.
Представляючи собі традиційний набір вирощуваних садівниками-аматорами овочевих культур можемо запропонувати такий сівозміну для чотирьох грядок:
- 1 рік - огірки (або кабачки, гарбузи, патисони); всі види капусти (білокачанна, червонокачанна, кольорова, кольрабі та інші); коренеплоди (буряк, ріпа, морква, редька); перець (баклажани, томати, картопля або інші хрестоцвіті культури); луки (будь-які) і зеленню культури (петрушка, кріп, селера, базилік).
- 2 рік - всі види капусти; будь-які коренеплоди; томати (або картопля, перець, баклажан); зеленню культури і луки; огірки або інші гарбузові культури;
- 3 рік - капуста (всі види); буряк (і інші коренеплоди); картопля (і будь-які пасльонові культури); огірки (або інші гарбузові культури); капуста (всі види).
- 4 рік - капуста (всі види); морква (і інші коренеплоди); баклажани (або будь-які інші пасльонові культури); будь-які зеленню культури і луки; гарбуз (огірок, патисон або будь-які інші гарбузові культури).